Aktualności

    Zapraszamy na VII Konferencję Polskiej Platformy LNG i bioLNG, która odbędzie się już 29-30 listopada 2023 r. w Gdyni.

    Sektor skroplonych paliw gazowych odnotowuje dalszy dynamiczny rozwój, ale ma również przed sobą poważne wyzwania. Organizator Wydarzenia – PPLNG zaplanował podczas tegorocznej edycji szereg interesujących bloków tematycznych, takich jak:

    - regulacje Unii Europejskiej w zakresie LNG i bioLNG

    - ESG i raportowanie na podstawie dyrektywy CSRD ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju

    - instalacji LNG i CNG: zalecenia i praktyki

    - dekarbonizacja i zielona mobilność w Europie

    - nowa legislacja CO2 Tolling w UE (debata)

    - rynek biometanu w Polsce i Europie: kierunki rozwoju i  zagadnienia techniczne

    - przyszłość LNG w sektorze morskim

    - realizacja projektów z napędem LNG

    - małe jednostki LNG: rozwiązanie dla lokalnego importu LNG i exportu bioLNG

    Szczegółowe informacje o Konferencji zostały zamieszczone na stronie:

    https://pplng.pl/wydarzenia/wydarzenia-nadchodzace/konferencja-pplng-2023-listopad-2023/#

    W minionym tygodniu opublikowane zostało Sprostowanie do polskiej wersji decyzji wykonawczej Komisji UE 2022/2427 z dnia 6 grudnia 2022 r. ustanawiającej konkluzje BAT dla wspólnych dla przemysłu chemicznego systemów gospodarowania gazami odlotowymi i ich oczyszczania – WGC.

    Zmianie ulega BAT 21 określający obowiązek sporządzania bilansu rozpuszczalników. Sprostowanie eliminuje błąd tłumaczenia w wersji polskiej, który mógł prowadzić do (nieprawidłowej merytorycznie) rozszerzającej interpretacji wymagań BAT 21.

    Zgodnie ze sprostowaniem oraz wersją angielską poprzez bilans masy należy monitorować emisje rozproszone LZO powstałe w wyniku stosowania rozpuszczalników (wyłącznie emisje rozproszone). Zakres zastosowania i uwarunkowania bilansu zgodnie z dyrektywą o emisjach przemysłowych IED.

    Sprostowanie do decyzji Komisji jest dostępne na stronie:

    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=OJ:L_202390087

    W związku z ww. publikacją aktualizacji uległa strona:

    https://wszystkooemisjach.pl/182/konkluzje-bat

    W minionym tygodniu opublikowane zostało Obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 listopada 2023 r. zmieniające obwieszczenie w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2024 (M. P. poz. 1203).

    Zmianie ulega stawka opłaty w załączniku nr 2 do obwieszczenia w części I „JEDNOSTKOWE STAWKI OPŁAT ZA GAZY LUB PYŁY WPROWADZANE DO POWIETRZA NA ROK 2024” w tabeli D „Jednostkowe stawki opłaty za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych” w lp. 11, to jest z silników w samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 Mg innych niż osobowe zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30.06.2006 r. lub z dokumentem potwierdzającym spełnienie wymagań EURO 4.

    Stawka ulega z zmianie z dotychczasowej wartości 7,58 zł/Mg na 8,67 zł/Mg.

    W związku z ww. publikacją aktualizacji uległy następujące strony portalu dedykowane zagadnieniu opłat za wprowadzanie substancji do powietrza:

    https://wszystkooemisjach.pl/43/zmiany-stawek-oplat

    https://wszystkooemisjach.pl/152/stawki-oplat-za-korzystanie-ze-srodowiska

    Zapraszamy na 8. edycję Kongresu Biogazu, która odbędzie się 14-15 grudnia w warszawskim hotelu Airport Okęcie.

    Tegoroczne Wydarzenie będzie zwieńczeniem najlepszego roku w historii krajowej branży biogazowej, a jego hasło, nie bez powodu, brzmi: „Biogaz – nowe otwarcie”.

    Na mapie Polski pojawiają się dziesiątki nowych instalacji. Wkrótce zostanie również oddana do użytku pierwsza biometanownia. Co więcej, w życie weszły zapisy nowej ustawy dotyczącej biogazu. Dzięki niej budowa nowych instalacji będzie nie tylko prostsza, ale przede wszystkim szybsza.

    Tegoroczne Wydarzenie zostało zorganizowane w rozszerzonej formule Conference&Expo, obejmującej zarówno bogaty program wyjątkowych spotkań, jak i Strefę Expo wystawców oferujących rozwiązania dla branży biogazowej.

    Zapraszamy na stronę Organizatora:
    https://magazynbiomasa.pl/kongres-biogazu/

    Strony dotyczące opłat za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów zaktualizowaliśmy o stawki dla roku 2024, zawarte w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska M. P. poz. 914.

    Strony dostępne są pod następującymi adresami:

    - Opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza (zmiany stawek opłat)
    http://wszystkooemisjach.pl/43/zmiany-stawek-oplat

    - Prawo (opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza)
    http://wszystkooemisjach.pl/152/stawki-oplat-za-korzystanie-ze-srodowiska

    Stronę poświęconą wskaźnikom narażenia na pył PM2,5 w miastach Polski zaktualizowaliśmy o wyniki oceny jakości powietrza w roku 2022, przedstawione w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska (M. P. 2023 poz. 926).

    Zgodnie z bieżącą oceną w 3 z 28 miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy i aglomeracji wskaźnik średniego narażenia na pył zawieszony PM2,5 przekroczył wartość pułapu stężenia ekspozycji.

    Strona jest dostępna pod adresem
    https://wszystkooemisjach.pl/219/wskazniki-sredniego-narazenia-na-pyl-pm25-w-miastach-polski

    Zapraszamy na 5. edycję Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie, która odbędzie się 12-13 października w Piekarach Śląskich.

    Podczas tegorocznego spotkania branży ciepłowniczej poruszone zostaną między innymi następujące tematy:

    • Dyrektywa RED III a wyzwania dla ciepłownictwa

    • Kogeneracja – niewykorzystany potencjał

    • Biogaz i wodór – paliwa przyszłości dla ciepłownictwa?

    • Biomasa w ciepłownictwie – szanse i ograniczenia

    • Forum Liderów – debata z udziałem ekspertów sektora ciepłowniczego

    Drugiego dnia konferencji odbędzie się wizyta studyjna w Elektrociepłowni Veolia Południe w Tarnowskich Górach, podczas której Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami umożliwiającymi wykorzystanie biomasy i biogazu produkowanego w lokalnej oczyszczalni ścieków.

    Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
    https://magazynbiomasa.pl/biomasa-w-cieplownictwie/

    Serdecznie zapraszamy na szkolenia zaplanowane na wrzesień br.:

    - Specjalista ds. Emisji

    - Bilans LZO

    - Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w powietrzu

    Cykl szkoleń w sesji jesiennej rozpoczyna dwudniowe szkolenie Specjalista ds. Emisji, które odbędzie się w dniach 12-13 września br. Szkolenie poprowadzi prof. Agnieszka Goroncy, Bartosz Kuśmidrowicz i Konrad Jabłoński. Szczegółowe informacje o szkoleniu zamieściliśmy na stronie https://wszystkooemisjach.pl/513

    W kolejnym tygodniu września odbędzie się szkolenie z Bilansów LZO (webinarium live 19.09.2023, warsztaty 20.09.2023). Szczegóły szkolenia przedstawiamy na stronie https://wszystkooemisjach.pl/517

    Jesienny cykl szkoleń zamyka szkolenie z obliczeń rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w powietrzu, które odbędzie się 26-27 września (webinarium live oraz warsztaty). Szkolenie poprowadzi Bartosz Kuśmidrowicz oraz Ryszard Samoć. Szczegółowe informacje o szkoleniu na stronie https://wszystkooemisjach.pl/515

    Stronę z rocznymi ocenami jakości powietrza, zamieszczoną w dziale Operaty Ochrony Powietrza, uzupełniliśmy o publikacje GIOŚ za rok 2022. Stronę uzupełniliśmy również o Najważniejsze informacje o rocznych ocenach jakości powietrza. Strona jest dostępna pod adresem:
    https://wszystkooemisjach.pl/409/roczna-ocena-jakosci-powietrza

    Dokumenty opublikowane przez GIOŚ stanowią podstawę oceny, czy na danym obszarze wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, a także pozwolenia zintegrowanego wymaga wcześniejszego postępowania kompensacyjnego, o którym mowa w art. 225 ustawy Prawo ochrony środowiska.

    Publikacja rocznych ocen jakości powietrza zamyka również etap weryfikacji danych monitoringowych za rok 2022 i umożliwia aktualizację informacji o tle zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. Ustalone wartości będą obowiązywały przez kolejny rok. Artykuł o zasadach sporządzania informacji o tle zamieściliśmy na stronie:
    https://wszystkooemisjach.pl/487/tlo-zanieczyszczenia-powietrza-aktualny-stan-jakosci-powietrza

    W minionym tygodniu (28.03) w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (L 90/46) zostało opublikowane Zalecenie Komisji (UE) 2023/688 z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie pomiaru liczby cząstek stałych do celów okresowej kontroli technicznej pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne.

    Oprócz względów środowiskowych i ekonomicznych, genezą zalecenia są wnioski z badań, które wskazują, że „nawet pojazdy z uszkodzonymi lub poddanymi ingerencji filtrami cząstek stałych w silnikach Diesla mogą pomyślnie przejść badanie zadymienia, a wadliwe działanie nie zostanie zauważone”.

    Zdaniem Komisji „aby móc wykryć pojazdy z wadliwymi filtrami cząstek stałych w silnikach Diesla, należy wprowadzić w ramach okresowych kontroli technicznych pojazdów pomiar liczby cząstek stałych „PN” – według metodyki wspólnej dla wszystkich krajów członkowskich Unii.

    System obejmie pojazdy lekkie z silnikami Diesla zarejestrowane po raz pierwszy od 1 stycznia 2013 r. (Euro 5b i nowsze) oraz pojazdy ciężarowe o dużej ładowności z silnikami Diesla zarejestrowane po raz pierwszy od 1 stycznia 2014 r. (Euro VI i nowsze).

    Opublikowane zalecenie ma stanowić pierwszy krok w kierunku zharmonizowanego pomiaru liczby cząstek stałych „PN” podczas badań zdatności do ruchu drogowego w całej Unii.

    Załącznik do zalecenia zawiera Wytyczne dotyczące pomiaru liczby cząstek stałych. Zalecenie 2023/688 jest dostępne na stronie eur-lex

    NEWSLETTER:
    Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach zapisz się
     
    Katalizatory do redukcji LZO - Katalizator Grupa PONER
    Operat FB
    Konferencja PPLNG i bioLNG listopad 2023
    Kongres Biogazu grudzień 2023

    Zobacz komunikaty JRC/ IPPC Bureau / US EPA / EEA / NIK / ETO / GDOŚ / GIOŚ / WIOŚ / IOŚ / MKiŚ:

    EEA: Szkody dla zdrowia ludzkiego spowodowane zanieczyszczeniem powietrza w Europie (24.11.2024)

    zanieczyszczenie powietrza pył zawieszony PM2,5 Polska Europa najnowsze dane raport
    © EEA

    JRC: New Atlas zooms in on Europe’s city-specific air pollutants, sources and measures to take (22.11.2023)

    JRC: Wildfires in the EU: 2022 was the second-worst year, a warning from a changing climate (22.11.2023)

    WIOŚ w Katowicach: Zastosowanie dronów - konferencja Europejskiej Sieci Interesariuszy U-SPACE

    WIOŚ drony wykorzystanie zastosowanie
    © WIOŚ Katowice

    EPA [DecaBDE, PIP 3:1] Proposes Stronger Rules to Protect People from Persistent, Bioaccumulative, and Toxic Chemical Exposures (20.11.2023)

    U.S. EPA [pochodnie] Coffeyville Resources Refining & Marketing Will Pay Over $23M to Address Clean Air Act Violations and Offset Environmental Harm Related to Its Kansas Refinery (20.11.2023)

    U.S. EPA [badania pieców domowych opalanych drewnem] Biden-Harris Administration Awards $8.8 Million in Funding to Measure Pollution from Wood Heaters as Part of Investing in America Agenda (17.11.2023)

    U.S. EPA [HFC] Biden-Harris Administration Announces Availability of $15 Million to Tackle the Climate Crisis by Cutting Hydrofluorocarbon Pollution as Part of the Investing in America Agenda (17.11.2023)

    KOBiZE: CBAM - Nowe materiały udostępnione przez Komisję Europejską oraz nowe szkolenie (16.11.2023)

    EEA: Nature-based solutions play crucial role in building Europe’s climate resilience (16.11.2023)

    EEA: Combined effects of air pollution and heat exposure in Europe: time for action (15.11.2033)

    WIOŚ w Katowicach: Górnicze porozumienie z WIOŚ (14.11.2023)

    WIOŚ w Warszawie: Pożar odpadów komunalnych przedmiotem oględzin prowadzonych przez WIOŚ w Warszawie (14.11.2023)

    EPA [kamera IR] Settlement Requires Action be Taken to Prevent Leaks, Secures Nearly $300,000 Penalty to Settle Alleged Clean Air Act Violations at Peerless Oil and Chemicals Inc. in Puerto Rico (13.11.2023)

    EPA [bezwodny amoniak] Fines Altoona, Iowa, Company for Alleged Chemical Risk Prevention Violations (13.11.2023)

    IOŚ-PIB: Warsztaty organizowane w ramach projektu pt. „Zielona transformacja w praktyce: demonstracja i upowszechnianie korzyści płynących z produkcji biogazu z bioodpadów” (13.11.2023)

    EPA [likwidacja domowych pieców na drewno] awards Oregon DEQ over $4.5M to improve Klamath County air quality (09.11.2023)

    EEA: Premature deaths attributable to exposure to PM₂.₅ at NUTS3 level for European countries in 2021, adjusted for population (09.11.2023)

    U.S. EPA [przeciwdziałanie skutkom pożarów lasów] Biden-Harris Administration Agencies Sign Interagency Agreement to Address Wildfire Risk and Protect Communities from Smoke (09.11.2023)

    EEA: The European Biomass Puzzle (08.11.2023)

    EPA [azbest] penalizes Boise company $74,000 for asbestos violations (08.11.2023)

    EEA: EU progress towards the worldwide hydrofluorocarbon consumption phase-down under the Montreal Protocol (08.11.2023)

    EEA: EU progress under the hydrofluorocarbon phase-down set out in the EU F-gas Regulation (08.11.2023)

    EEA: Urgent need to consider how to best use biomass in Europe (08.11.2023)

    EPA [bezwodny amoniak] Protects Community's Right to Know About Chemical Hazards Through Settlement With Lawrence, Mass. Food Company (07.11.2023)

    EPA [regulacja ustawień obejścia skrubera] Reaches Settlement with Alto Ingredients over Clean Air Act Violations at Two Ethanol Facilities in Pekin, Illinois (06.11.2023)

    KOBiZE: Rejestr przejściowy CBAM (03.11.2023)

    EPA [badania gazu składowiskowego] Awards $4.6M in Research Grants to Quantify and Mitigate Emissions from Municipal Solid Waste Landfills (01.11.2023)

    EPA [potrzeby środowiskowe obszarów wiejskich] Announces the Small Communities Big Challenges: Rural Environmental Health Needs Competition (01.11.2023)

    Zobacz bieżące artykuły w Atmospheric Environment:

    Establishing the emission inventory of biogenic volatile organic compounds and quantifying their contributions to O3 and PM2.5 in the Beijing-Tianjin-Hebei region

    Interactive effect of air pollutant and meteorological factors on seasonal influenza transmission, Shanghai, China

    Exposure estimates of PM2.5 using the land-use regression with machine learning and microenvironmental exposure models for elders: Validation and comparison

    Zobacz EUR-Lex:

    Wiążące roczne redukcje emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie (rozporządzenie w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego) Rezolucja ustawodawcza Parlamentu Europejskiego z dnia 14 marca 2023 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) 2018/842 w sprawie wiążących rocznych redukcji emisji gazów cieplarnianych przez państwa członkowskie od 2021 r. do 2030 r. przyczyniających się do działań na rzecz klimatu w celu wywiązania się z zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego (23.11.2023)

    Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2023/2522 z dnia 8 listopada 2023 r. w sprawie wniosku o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej Utworzenie europejskiego urzędu ds. środowiska zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/788 (16.11.2023)

    Sprostowanie do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2022/2427 z dnia 6 grudnia 2022 r. ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych, w odniesieniu do wspólnych systemów gospodarowania gazami odlotowymi i oczyszczania gazów odlotowych w sektorze chemicznym (14.11.2023)

    Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2023/2432 z dnia 26 października 2023 r. określająca, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych, wartości odniesienia dla okresu od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. dla każdego producenta lub importera, który zgodnie z prawem wprowadził wodorofluorowęglowodory do obrotu w Unii od dnia 1 stycznia 2015 r., jak zgłoszono zgodnie z tym rozporządzeniem (10.11.2023)

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2449 z dnia 6 listopada 2023 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/757 w odniesieniu do szablonów planów monitorowania, raportów na temat wielkości emisji, częściowych raportów na temat wielkości emisji, dokumentów zgodności i sprawozdań na poziomie przedsiębiorstwa oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2016/1927 (07.11.2023)

    Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2023/2477 z dnia 30 sierpnia 2023 r. zmieniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1629 w odniesieniu do klasyfikacji unijnych śródlądowych dróg wodnych i minimalnych wymagań technicznych mających zastosowanie do jednostek pływających (07.11.2023)

    Decyzja Rady (UE) 2023/2417 z dnia 23 października 2023 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na piątym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji z Minamaty w sprawie rtęci w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie zmiany załączników A i B do tej Konwencji (06.11.2023)

    Decyzja Rady (UE) 2023/2426 z dnia 23 października 2023 r. w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej na piątym posiedzeniu Konferencji Stron Konwencji z Minamaty w sprawie rtęci w odniesieniu do przyjęcia decyzji w sprawie ustanowienia progów dotyczących odpadów zanieczyszczonych rtęcią zgodnie z tą Konwencją (06.11.2023)

    Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2441 z dnia 31 października 2023 r. ustanawiające zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do treści i formatu planu neutralności klimatycznej niezbędnego do przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji (03.11.2023)