Obliczenia zanieczyszczeń zatrzymanych lub zneutralizowanych w urządzeniach oczyszczających do GUS OS-1
Poniżej przedstawiamy kalkulator obliczeń ilości zanieczyszczeń zatrzymanych lub zneutralizowanych w urządzeniach oczyszczających, którą raportujemy w Dziale 4 sprawozdania GUS OS-1. Obliczenia są wykonywane według metody 3 (dostępne dane o skuteczności urządzenia „η” i emisji „E”, przy braku możliwości określenia ilości zanieczyszczeń dopływających do urządzenia „U”). Wzór wyprowadzono posługując się następującymi symbolami:
η – skuteczność urządzenia
R – masa zanieczyszczeń zatrzymanych lub zneutralizowanych w urządzeniu (GUS OS-1, dział 4)
U – unos zanieczyszczeń, ilość zanieczyszczeń dopływających do urządzenia
E – emisja masa zanieczyszczeń, które przedostaną się przez urządzenie (nie zostaną zatrzymane lub zneutralizowane)
Skuteczność oczyszczania wyrażona jest jako stosunek masy zanieczyszczeń zatrzymanych w urządzeniu względem zanieczyszczeń dopływających do urządzenia:
η = R / U (wzór 1) stąd po przekształceniu wzoru R wynosi:
R = η × U (wzór 2)
Unos (ilość zanieczyszczeń dopływających do urządzenia) jest sumą zanieczyszczeń zatrzymanych w urządzeniu i tych, które się przez urządzenie przedostaną (emisji):
U = R + E (wzór 3)
Podstawiając unos „U” do wzoru 2 otrzymamy:
R = η × (R + E) (wzór 4), a po wykonaniu mnożenia:
R = η×R + η×E (wzór 5)
Przenosząc składniki R na lewą stronę równania otrzymamy:
R - η×R = η×E (wzór 6)
Wyłączając R przed nawias otrzymamy:
R(1- η) = η×E (wzór 7)
Dzieląc obie strony równania przez (1- η) otrzymamy:
R = η×E/(1- η) (wzór 8)
Jest to wzór na ilość zanieczyszczeń zatrzymanych lub zneutralizowanych w urządzeniu oczyszczającym w zależności od skuteczności oczyszczania i emisji za urządzeniem.
Przykład na liczbach:
U = 10 kg/h
E = 1 kg/h
R = 10 - 1 = 9 kg/h
η = R / U = 9 / 10 = 90% = 0,9
R = η×E/(1- η)
9 = (0,9 × 1) / (1 – 0,9) = 0,9 / 0,1 = 9
Uwagi do metody 3: Metoda służy do szacowania redukcji w skali roku (R) przy założeniu, że przyjmowana skuteczność urządzenia (η) jest właściwa (reprezentatywna) dla całego roku, w którym wyznaczono emisję (E).
W poniższym kalkulatorze należy wprowadzić przyjmowaną skuteczność urządzenia w % oraz emisję roczną w kg/rok. Wynik R uzyskujemy w kg/rok. Do sprawozdania GUS OS-1 należy wprowadzić wartość w Mg/rok.
Sprawozdanie GUS OS-1 wymaga podania łącznej ilości zanieczyszczeń zatrzymanych lub zneutralizowanych w urządzeniach oczyszczających w rozbiciu na poszczególne rodzaje (pyłowe, dwutlenek siarki, itd.). Raportowane w formularzu OS-1 wartości powinny stanowić sumę redukcji we wszystkich urządzeniach oczyszczających, eksploatowanych przez prowadzącego instalację. W przypadku urządzeń, które mają różne skuteczności dla różnych związków, np. skruberów oczyszczających mieszaniny gazów, w obliczeniach na potrzeby GUS należy zastosować skuteczności oczyszczania właściwe dla poszczególnych związków i na ich podstawie obliczyć sumy do wprowadzenia do formularza OS-1.