Obliczenia emisji – przetwórstwo i depolimeryzacja polietylenu
Przetwórstwo polietylenu
W zależności od sposobu przetwarzania oraz typu tworzywa polietylenowego może dochodzić do emisji następujących rodzajów zanieczyszczeń:
-
produkcja folii metodą rozdmuchu:
-
węglowodory alifatyczne,
-
węglowodory aromatyczne,
-
pył,
-
tlenek węgla,
-
metyloetyloketon,
-
związki metali zawarte w pyle (ilości śladowe),
-
-
wytłaczanie:
-
węglowodory alifatyczne,
-
węglowodory aromatyczne,
-
pył,
-
-
zgrzewanie:
-
tlenek węgla (ilości nieznaczne, wzrost emisji przy nieprawidłowych parametrach zgrzewania).
-
Oprócz wymienionych powyżej zanieczyszczeń, w niektórych warunkach przetwórstwa polietylenu i przy niektórych jego rodzajach (skład dodatków do polietylenu) może dochodzić do emisji innych substancji, jednak w decydującej mierze przypadków ich stężenia w odgazach są na poziomach poniżej granicy oznaczalności powszechnie stosowanych metod pomiarowych.
O ilościach substancji emitowanych do powietrza podczas przetwórstwa polietylenu decydują głównie warunki procesu (ciśnienie, temperatura, dostęp tlenu) oraz rodzaj polietylenu i skład modyfikatorów. Z tego względu zastosowanie ogólnych literaturowych wskaźników emisji może skutkować znaczną niepewnością obliczonych wartości. W przypadku braku wyników pomiarów z analizowanego źródła, pewniejszym sposobem wyznaczenia emisji niż zastosowanie wskaźników literaturowych jest przyjęcie wartości podawanych przez dostawców maszyn przetwórczych, z uwzględnieniem analizy podobieństwa przetwarzanych tworzyw.
Bilansowanie emisji z instalacji przetwórstwa polietylenu wymaga uwzględnienia co najmniej emisji z odciągów miejscowych (dla metody rozdmuchowej z wewnątrz i zewnątrz rękawa) oraz emisji z systemu wentylacji ogólnej hal produkcyjnych. Pod względem formalnym, mimo wielkości emisji bliskiej zeru, uwzględnienia wymaga również emisja pyłu z silosów granulatu załadowywanych metodą pneumatyczną. W obliczeniach wielkości tej emisji nie powinno się stosować ogólnej metody dla silosów, opartej na iloczynie strumienia powietrza transportującego i gwarantowanym przez dostawcę separatora (cyklonu lub filtra) stężenia pyłu na wylocie z urządzenia, ponieważ zastosowanie tej metody wobec transportu granul PE znacząco zawyża wynik obliczeń.
Depolimeryzacja polietylenu
Powszechnie stosowaną metodą rozkładu polietylenu na monomery jest technika oparta na krakingu katalitycznym. Ogół przemian zachodzących w trakcie procesu obejmuje zniszczenie struktury polimeru, podział łańcuchów wielocząsteczkowych, wysycenie mieszaniny parafinowej alkanami oraz eliminację atomów tlenu, azotu, chloru i siarki. Wśród substancji jakie mogą być uwalniane do powietrza z głównego ciągu technologicznego, w którym zachodzą ww. procesy znajdują się:
-
węglowodory alifatyczne,
-
węglowodory aromatyczne,
-
pochodne węglowodorów zawierające tlen, chlor, siarkę,
-
alkohole,
-
aldehydy,
-
chlorowodór, siarkowodór,
-
amoniak.
W przypadku, gdy niektóre źródła instalacji są wyposażone w urządzenia oczyszczające odgazy poprzez ich spalenie (dopalacz termiczny lub pochodnia), listę substancji uzupełniają zanieczyszczenia wynikające z ich pracy, to jest tlenek i dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki (śladowe ilości) oraz pył.
Bilans emisji z instalacji rozkładu polietylenu powinien obejmować zarówno źródła emisji zorganizowanej (zrzuty gazów procesowych, systemy wentylacji mechanicznej) jak i źródła emisji niezorganizowanej (zbiorniki, układy wentylacji grawitacyjnej, nieszczelności instalacji). Sposoby wyznaczania emisji niezorganizowanej opisano w dziale Emisja niezorganizowana. Oprócz głównego układu technologicznego, w którym zachodzi depolimeryzacja polietylenu w ocenie emisji z tego rodzaju instalacji uwzględnia się również źródła pomniejsze, eksploatowane w ramach układów pomocniczych w tym przyjęcie, przeładunek i rozdrabnianie surowców (lub inne procesy wstępne, jeśli są stosowane), magazynowanie i załadunek produktów, źródła spalania paliw oraz transport wewnętrzny.