Operaty ochrony powietrza – róża wiatru
Dobór właściwej charakterystyki warunków meteorologicznych jest szczególnie ważny w sytuacjach, w których emisja z instalacji może powodować stężenia bliskie wartościom dopuszczalnym. Gdy dla ocenianej lokalizacji nie ma w ogólnodostępnym zbiorze danych wyznaczonej charakterystyki meteorologicznej, i decydujemy się na zastosowanie jednej z dostępnych charakterystyk, wybór ten musi poprzedzać analiza podobieństwa warunków klimatycznych obu miejsc. Ocenić należy co najmniej podobieństwo mezoregionów, ukształtowanie terenu i sąsiedztwo dużych akwenów wodnych. Poniżej przedstawiamy przykłady miast położonych w nieznacznej odległości od siebie, lecz w różnych mezoregionach, i o znacznie różniącej się charakterystyce warunków meteorologicznych:
-
Kalisz (położony na Wysoczyźnie Kaliskiej) i Koło (położone w Kotlinie Kolskiej) – odległość w linii prostej 63 km,
-
Gdańsk-Wrzeszcz (położony na Pobrzeżu Kaszubskim) i Elbląg (położony na Żuławach Elbląskich) – odległość w linii prostej 55 km.
Błąd w wynikach obliczonych stężeń imisyjnych, spowodowany przyjęciem niewłaściwej charakterystyki meteorologicznej, może skutkować w skrajnych przypadkach nieprawidłową oceną dotrzymania normatywów jakości powietrza atmosferycznego. We wszystkich sytuacjach, kiedy wybór jednej z charakterystyk opracowanych przez państwową służbę meteorologiczną może skutkować ryzykiem błędu w ocenie oddziaływania emisji na jakość powietrza, rekomendujemy zlecenie opracowania charakterystyki warunków meteorologicznych właściwej dla miejsca lokalizacji instalacji.
Coraz częściej podnoszona jest także kwestia aktualności danych, na podstawie których wyznaczono różę wiatru. Użytkownicy programu Operat FB mają możliwość korzystania z nowego modułu iMeteo. Moduł umożliwia pobieranie publicznie dostępnych danych z obserwacji meteorologicznych IMGW. Dane mogą być wykorzystywane do tworzenia róży wiatru i statystyki klas równowagi niezbędnych do obliczeń rozprzestrzeniania się substancji w powietrzu. Lista stacji meteorologicznych z dostępnymi danymi znajduje się na stronie http://www.proeko.kalisz.pl/programy/ochrona_powietrza/pliki_meteo.html
Moduł zawiera bazę dostępnych stacji meteorologicznych, wraz z informacjami o współrzędnych geograficznych oraz o wysokościach anemometrów (dla niektórych stacji). iMeteo pozwala na utworzenie róży wiatru zawierającej uśrednione liczby obserwacji dla całego okresu, w którym dostępne są dane, ale także różę wiatru dla sezonu grzewczego i poza grzewczego. W razie potrzeby, iMeteo umożliwia także wygenerowanie róży wiatru dla pory dnia i nocy.
Stronę zaktualizowano: 28.04.2018 r.