Operaty ochrony powietrza – równoczesność pracy źródeł emisji
Charakterystyka równoczesności pracy źródeł determinuje rozkład podokresów emisji, ma więc znaczenie dla wielkości stężeń maksymalnych i częstości przekroczeń poziomów dopuszczalnych oraz wartości odniesienia. W przypadku gdy prowadzący instalacje dysponuje wiedzą o ich pracy, dane te pozwalają na stworzenie modelu częściowo odpowiadającego rzeczywistej zmienności emisji (z zachowaniem maksymalnych czasów pracy przewidzianych na potrzeby analiz). Przedstawiamy poniżej przykład jednego ze sposobów określenia równoczesności pracy instalacji pracujących w sposób ciągły. Sposób ten jest oparty na bezpośrednim wykorzystaniu informacji o typowym przebiegu remontów oraz danych o obciążeniu instalacji energetycznego spalania paliw, zależnym od pory roku i zapotrzebowania instalacji produkcyjnych.
W drugim etapie określenia równoczesności pracy wyodrębnione podokresy zostają podzielone pod względem intensywności emisji z poszczególnych źródeł eksploatowanych w instalacjach, co jest związane między innymi ze zmianami ich obciążenia, stosowanych surowców i paliw oraz innych czynników decydujących o emisji. Zaletą sposobu określania równoczesności emisji na podstawie zmienności pracy źródeł w ciągu roku jest jego prostota i przejrzystość, wadą natomiast ograniczone zastosowanie, zwłaszcza gdy znaczna część źródeł pracuje w sposób okresowy oraz gdy podział podokresów generuje zbyt dużą ich ilość. W takich przypadkach bardziej efektywna jest analiza równoczesności pracy grup źródeł.
W analizach, których celem jest ocena maksymalnego potencjalnego oddziaływania instalacji na jakość powietrza atmosferycznego dopuszcza się możliwość przyjęcia założeń zawyżających skalę tego oddziaływania, zarówno pod względem zwiększenia czasu pracy poszczególnych źródeł, jak i równoczesności emisji. Założenia takie można również przyjąć w przypadku braku danych o przewidywanej charakterystyce pracy źródeł. Poniżej przedstawiamy przykład różnego odwzorowania równoczesności emisji w zależności od dostępnych danych o pracy źródeł.
Stronę zaktualizowano 17.09.2016 r.