Specjalista ds. Emisji – szkolenie 6-7.02.2024
Ranga Wydarzenia
Organizowane przez nas szkolenie Specjalista ds. Emisji jest unikalne na tle szkoleń oferowanych na rynku. Dwa intensywne dni szkolenia poświęcamy w całości zarządzaniu emisjami do powietrza w zakładach przemysłowych. Starannie wybrane tematy zapewniają wiedzę o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa prawnego emisji i ochrony środowiska. Szkolenie poprowadzi troje ekspertów z dziedziny emisji przemysłowych, analiz statystycznych i pomiarów.
Główną część szkolenia poprowadzi wieloletni praktyk, ekspert w zakresie weryfikacji emisji, biegły w postępowaniach sądowoadministracyjnych, autor wielu opinii dot. emisji i oddziaływania na powietrze atmosferyczne. Zagadnienia omawiane w tej części szkolenia są efektem kilkunastu lat doświadczenia eksperta oraz studium kilkuset przypadków przedyskutowanych w ramach szkoleń i warsztatów organizowanych przez redakcję portalu Wszystkooemisjach.pl, w których uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, urzędów marszałkowskich, starostw, GIOŚ, WIOŚ, RDOŚ i uczelni akademickich.
Część szkolenia dotyczącą analiz statystycznych wyników pomiarów emisji, w tym oceny funkcji emisji i odrzucania wyników odstających poprowadzi profesor UMK w Toruniu w Katedrze Statystyki Matematycznej i Eksploracji Danych.
Część szkolenia dotyczącą przygotowania instalacji do pomiarów emisji poprowadzi kierownik laboratorium emisyjnego EKOKINETYKA, posiadający wieloletnie doświadczenie w dostosowywaniu instalacji przemysłowych do potrzeb pomiarów oraz wdrażaniu metod pomiarowo-badawczych, wraz z ich implementowaniem na potrzeby zakładów.
Do kogo adresowane jest szkolenie?
Zakres i treść szkolenia zostały opracowane z myślą o specjalistach zajmujących się emisjami do powietrza z zakładów przemysłowych. W dotychczasowych edycjach szkolenia licznie uczestniczyli:
- specjaliści ds. ochrony środowiska w zakładach produkcyjnych
- specjaliści z firm konsultingowych
- urzędnicy administracji rządowej i samorządowej
Szkolenie adresowane jest do specjalistów, którzy chcą osiągnąć wysoki poziom kompetencji, umożliwiający prowadzenie ochrony środowiska w zakresie emisji w sposób swobodny i bezpieczny, pomimo skomplikowanego charakteru zagadnienia.
Co jest celem szkolenia?
Celem szkolenia jest zapewnić kadrze najwyższy możliwy poziom kompetencji z dziedziny emisji do powietrza.
Specjalista po naszym szkoleniu samodzielnie i prawidłowo identyfikuje źródła emisji w zakładzie. Potrafi obliczyć emisje w sposób zapewniający prawidłową sprawozdawczość KOBiZE, GUS, PRTR oraz naliczenie opłat zgodnie z zasadami Prawa ochrony środowiska i orzecznictwem sądowym. Stanowi kluczowe wsparcie procesu inwestycyjnego. Potrafi zweryfikować dokumentację o wydanie decyzji środowiskowej, pozwolenia zintegrowanego, pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza lub zgłoszenia, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla zakładu, a uzyskane decyzje były przyjazne w stosowaniu. Zarządza emisjami w zakładzie z zastosowaniem zaawansowanych metod, zapewniając wysoki poziom ochrony środowiska, bezpieczeństwo prawne zakładu, bezproblemową weryfikację ISO i kontrolę WIOŚ.
Formuła szkolenia
Szkolenie stanowi kompendium wiedzy o zarządzaniu emisjami do powietrza w zakładzie przemysłowym, produkcyjnym. Zaczynając do zasad określonych w ustawie Prawo ochrony środowiska i odnosząc je do praktycznych aspektów emisji omawiamy konsekwencje prawne, w tym w zakresie sprawozdawczości, które w praktyce decydują o rozstrzygnięciach w postępowaniach administracyjnych, orzeczeniach sądowych i przebiegu kontroli.
Szkolenie jest prowadzone w nowej formule, która łączy zalety szkolenia tradycyjnego (możliwość przedyskutowania ważnych dla Uczestników tematów) i jednocześnie wykorzystuje atuty szkolenia on-line (brak dojazdu, bezpieczeństwo SARS-CoV-2). Szkolenie obejmuje:
- dzień I (06.02.2024 r. webinarium live): wykłady z możliwością zamieszczenia pytań nadesłanych przed szkoleniem oraz zadaniem pytań w trakcie szkolenia. Przed szkoleniem Uczestnicy otrzymują komplet materiałów do wydrukowania, co umożliwia wygodne notowanie uwag w trakcie szkolenia,
- dzień II (07.02.2024 r. warsztaty): trzy bloki tematyczne (budowa arkusza obliczeniowego emisji; nadzór nad emisjami w zakładzie; zapewnienie bezpieczeństwa postępowań), z możliwością zadawania pytań.
Nowa formuła stanowi dalsze udoskonalenie szkoleń przeprowadzonych w latach 2020-2023, które uzyskały wyjątkowo dobrą ocenę, ponieważ połączyliśmy w nich szeroki zakres przekazywanej wiedzy z możliwością swobodnego omówienia pytań Uczestników. Szkolenia w formule "webinarium+warsztaty" uzyskały bardzo dobre oceny:
„bardzo dziękuję, bardzo cenna wiedza” (Joanna)
„dziękuje, bardzo wartościowe szkolenie!” (Agnieszka)
„dziękuję za szkolenie, od kilkunastu lat nie byłam na tak konkretnym szkoleniu" (Bogumiła)
„rewelacyjnie poprowadzone szkolenie” (Kinga)
Zakres szkolenia
Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia:
- metody identyfikacji źródeł emisji (planowanie wizji terenowej, analiza procesowa, analiza surowców, analiza eksploatacji urządzeń)
- wsparcie dla procesu inwestycyjnego (ryzyko postępowania kompensacyjnego, skrócenie czasu uzyskania decyzji poprzez zapewnienie przekonujących danych, ograniczenie ryzyka pominięcia ważnych źródeł)
- określenie wymagań prawnych wobec emisji (pozwolenia zintegrowane, sektorowe, rozszerzająca interpretacja instalacji podlegających pod zgłoszenie, standardy emisyjne, dostosowanie do konkluzji BAT)
- weryfikację rodzajów emitowanych substancji (poziomy dopuszczalne vs wartości odniesienia - konsekwencje prawne dla postępowania)
- bazy danych o emisjach, metody wskaźnikowe, wykorzystanie wyników pomiarów ciągłych i okresowych
- dobór metod obliczeniowych i budowa arkusza obliczeniowego emisji z zakładu
- analizy statystyczne emisji
- obowiązki sprawozdawcze KOBiZE, GUS, PRTR (zasady sprawozdawczości, powiązania pomiędzy systemami, konsekwencje dla opłat)
- zapewnienie prawidłowych podstaw do wyznaczenia opłat (interpretacja zasad systemowych zawartych w Prawie ochrony środowiska, orzecznictwo sądowe)
- optymalizację opłat za korzystanie ze środowiska (zmniejszenie opłat, analiza ryzyka)
- uniemożliwienie weryfikacji opłaty poprzez zapewnienie najwyższej możliwej jakości obliczeń i dowodów w sprawie na poziomie niemożliwym do osiągnięcia w postępowaniu weryfikacyjnym
- zagadnienia techniczne (lokalizacja stanowisk do pomiaru emisji, przygotowanie instalacji do pomiarów i nadzór nad ich wykonaniem, nadzór na urządzeniami oczyszczającymi odgazy)
- nadzór nad dokumentacją i postępowaniem
Cena Szkolenia
Koszt szkolenia wynosi 950 zł netto od osoby.
Prosimy o zapoznanie się z programem i regulaminem Szkolenia oraz o przesłanie formularza zgłoszeniowego znajdującego się na dole strony.
Program Szkolenia
Dzień I |
06.02.2024 r. Webinarium live |
9:15 |
Rozpoczęcie |
9:15÷11:00 |
Ogólne zagadnienia merytoryczne dot. emisji i zagadnienia prawne: Zasady ogólne (prowadzenie postępowania, zbieranie dowodów) Metody identyfikacji źródeł emisji (planowanie wizji terenowej, analiza procesowa, analiza surowców, analiza eksploatacji urządzeń) Wsparcie dla procesu inwestycyjnego (ryzyko postępowania kompensacyjnego, skrócenie czasu uzyskania decyzji poprzez zapewnienie przekonujących danych, ograniczenie ryzyka pominięcia ważnych źródeł) Określenie wymagań prawnych wobec emisji (pozwolenia zintegrowane, sektorowe, rozszerzająca interpretacja instalacji podlegających pod zgłoszenie, standardy emisyjne, dostosowanie do konkluzji BAT) |
11:00÷11:30 |
Przerwa |
11:30÷13:15 |
Obliczenia emisji: Analizy statystyczne emisji Weryfikację rodzajów emitowanych substancji (poziomy dopuszczalne vs wartości odniesienia – konsekwencje prawne dla postępowania) Bazy danych o emisjach, metody wskaźnikowe, wykorzystanie wyników pomiarów ciągłych i okresowych |
13:15÷13:45 |
Przerwa |
13:45÷15:30 |
Sprawozdawczość, opłaty oraz nadzór nad dokumentacją i postępowaniem: Dobór metod obliczeniowych i budowa arkusza obliczeniowego emisji z zakładu Obowiązki sprawozdawcze KOBiZE, GUS, PRTR (zasady sprawozdawczości, powiązania pomiędzy systemami, konsekwencje dla opłat) Zapewnienie prawidłowych podstaw do wyznaczenia opłat (interpretacja zasad systemowych zawartych w Prawie ochrony środowiska, orzecznictwo sądowe) Optymalizacja opłat za korzystanie ze środowiska (zmniejszenie opłat, analiza ryzyka) Uniemożliwienie weryfikacji opłaty poprzez zapewnienie najwyższej możliwej jakości obliczeń i dowodów w sprawie na poziomie niemożliwym do osiągnięcia w postępowaniu weryfikacyjnym Nadzór nad dokumentacją i postępowaniem |
15:30 |
Panel dyskusyjny, zakończenie |
Dzień II |
07.02.2024 r. Warsztaty obliczeniowe i praktyczne |
9:15 |
Rozpoczęcie |
9:15÷11:00 |
Budowa arkusza obliczeniowego emisji z zakładu: Przejmowanie i przetwarzanie danych oraz zapewnienie realizacji wszystkich celów sprawozdawczych i opłat Budowanie bazy danych pomiarowych i wyznaczanie wskaźników emisji Wybór parametrów odniesienia dla wskaźników (na przykładzie źródła energetycznego) Funkcje ograniczające ryzyko błędów przy przejmowaniu danych do systemów sprawozdawczych, w szczególności KOBiZE Ćwiczenia z analizy procesowej, surowcowej Ćwiczenia z identyfikacji źródeł emisji zorganizowanej i niezorganizowanej |
11:00÷11:30 |
Przerwa |
11:30÷13:15 |
Nadzór nad emisjami w zakładzie: Przygotowanie do pomiarów emisji i asysta przy pomiarach Kontrola stanowisk pomiarowych Kontrola parametrów emitorów Tworzenie dokumentacji z nadzoru nad urządzeniami ochronnymi |
13:15÷13:45 |
Przerwa |
13:45÷15:30 |
Zapewnienie bezpieczeństwa postępowań: Proces inwestycyjny: studium często pomijanych źródeł i emisji o krytycznym znaczeniu dla pozwoleń następczych. Interpretacja parametrów emisji w decyzjach środowiskowych (koniecznych do dochowania, możliwych do przekroczenia) Sprawdzanie dokumentacji (kart informacyjnych, raportów oddziaływania na środowisko, wniosków o pozwolenia następcze, zgłoszeń) – check lista zapewniająca zgodność z P.o.ś. Korzystanie z pozwoleń i proces doskonalenia decyzji |
15:30 |
Panel dyskusyjny, zakończenie |
Powyższy program odpowiada typowemu przebiegowi szkolenia przy standardowej intensywności zadawania pytań i może zostać dostosowany do bieżących potrzeb wydarzenia.
Informacja o trenerach
Część szkolenia dotyczącą analiz statystycznych emisji prowadzi Agnieszka Goroncy – profesor uniwersytetu w Katedrze Statystyki Matematycznej i Eksploracji Danych WMiI UMK w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze związane są z teorią uporządkowanych danych statystycznych, w szczególności ich optymalnych oszacowań. Regularnie wygłasza wykłady podczas konferencji statystycznych w kraju oraz za granicą. Od kilku lat współpracuje w zakresie zastosowań statystyki oraz metod uczenia maszynowego do analizy danych w innych dziedzinach nauki, m.in. w psychologii, ekologii, medycynie, oraz w przemyśle w zakresie analiz emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jako nauczyciel akademicki od niemal 20 lat prowadzi zajęcia dydaktyczne, m.in. z wykorzystaniem środowiska analiz statystycznych R oraz oprogramowania IBM SPSS Statistics, w tym kursy akredytowane przez firmę Predictive Solutions.
Główną część szkolenia prowadzi Bartosz Kuśmidrowicz – ekspert z dziedziny emisji przemysłowych, weryfikator systemów zarządzania emisjami, autor wielu ekspertyz dot. emisji i oddziaływania na powietrze atmosferyczne, w tym opinii wykorzystywanych w postępowaniach sądowoadministracyjnych. Biegły w postępowaniach o wydanie pozwoleń. Trener służb ochrony środowiska w zakładach przemysłowych, firm konsultingowych, administracji samorządowej, RDOŚ, WIOŚ i środowisk naukowych. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w dziedzinie obliczeń i sprawdzeń emisji, modelowaniu stężeń imisyjnych, ocenie technicznej źródeł emisji i interpretacji wymagań prawnych.
Część szkolenia dotyczącą przygotowania instalacji do pomiarów emisji prowadzi Konrad Jabłoński – kierownik laboratorium emisyjnego EKOKINETYKA, audytor wewnętrzy laboratoriów emisyjnych, wieloletni pracownik laboratoriów emisyjnych w zakresie pomiarów i wdrażania metod pomiarowo-badawczych, wraz z implementowaniem ich na potrzeby zakładów. Posiada wieloletnie doświadczenie w dostosowywaniu instalacji przemysłowych do potrzeb pomiarów w tym ich modyfikacji oraz rozszerzania o elementy ochrony powietrza.
Wyciąg z Regulaminu szkolenia
§ 2. 1. Warunkiem uczestnictwa w Szkoleniu jest dokonanie przez Zgłaszającego zgłoszenia Uczestników w terminie do dnia 30.01.2024 r. włącznie i wniesienie w tym terminie opłaty, o której mowa w § 3 ust. 1. W przypadku braku możliwości zapłaty na podstawie faktury proforma, należy skontaktować się z Organizatorem Szkolenia. Liczba miejsc na Szkoleniu jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Przejdź do regulaminu szkolenia
Dane kontaktowe:
Telefon:
+48 57 70 55 551
+48 781 660 335
e-mail:
szkolenia@wszystkooemisjach.pl